Bir Batum Masalı

Bu yıl Edfa Turizm olarak düzenlemiş olduğumuz Batum turlarımız oldukça beğeni alıyor. Öncelikle Batum turlarına kimlikle geçiş nedeniyle olan ilgiden dolayı çevre iller, bölgeyi gezmeye gelen misafir ve de bütün seyahat acentelerinin programında Batum turu var. Bu nedenle bölgede faaliyet gösteren her acente Batum turlarına ağırlık veriyor. Bundan yola çıkarak fark yaratacak bir gezi planı hazırladık. Tabii ki programımızı geçen yıl Batum’a en çok tur yapmasıyla bu konuda oldukça deneyim kazanmış tur operatörümüzden faydalandık.

Sarp sınır kapısında ki yoğunluktan kaçmak ve Batum gezimize tam gün ayırmak için hareket saatimizi 07:00 olarak belirledik. Batum’da havanın kararmasıyla başlayan su – ses – ışık ve lazer gösterilerinin izlenmesiyle biten BATUM KÜLTÜR TUR programımız şu şekilde;
Erken saatlerde başlayan gezimize kahvaltı yapamayan misafirlerimize aracımızda çeşitli ikramlarla bu imkânı sunuyor, aynı zamanda geçiş işlemlerinin kolaylığı için daha önceden hazırlamış olduğumuz çıkış formlarını misafirlerimize bilgilendirerek veriyoruz. Çıkış işlemleri sonrası BATUM – Sarp tarafında aracımızla buluşup BATUM gezimize başlıyoruz. BATUM şehir merkezine yaklaşık 15 km’lik mesafede yol alırken BATUM halkının yaşantısı ve kültürü hakkında bilgiler vererek ilk durağımız olan ADJARA Tarihi ve Etnografya müzesini rehberimizin eşliğinde geziyoruz. Müze gezimiz sonrası Batum’un yeni ve eski yüzünü daha yakından görmek için kısa bir yürüyüşle BATUM KATEDRALİNE geliyoruz. Katedral özellikle mimarisi ve farklı dinin ibadet yeri olması açısından oldukça ilgi görüyor. Yürüyüşümüz Avrupa Meydanı, Altın post-Medea heykeli ve Tiyatro meydanındaki Poseidon Heykellerinin görülmesiyle devam ediyor. Gezimizin bu bölümünde Batum’un Avrupai mimari tarzıyla tarihi mimarisinin bütünleşmesini izlerken, misafirlerimiz görsel güzellikteki yerlerde hatıra fotoğraflarını çekiyor. Kısa bir moladan sonra yemek için iki seçenek var, ağırlıkla tercih edilen Türk sokağındaki Türk lokantaları dışında, Gürcü mutfağını tatmak isteyen misafirlerimize de gereken adresleri gösteriyoruz. Yemek sonrası Türk sokağında ve limanda vakit geçirmek isteyenler için serbest zaman imkânı sunuyoruz. Bu zaman içinde Türk çayını içebileceğimiz en iyi ortam burada var, ayrıca BATUM şehir merkezindeki tek cami olan Tarihi Orta Camii ziyaret etmek içinde iyi bir fırsat.

Liman bölgesinde toplanıp Botanik parkını gezmek üzere Tiflis yoluyla Batum’un yaklaşık 10-12 km doğusuna gidiyoruz. Yol güzergâhında bulunan BATUM SANAT MERKEZİ görülmeye değer bir mimari. Ayrıca BATUM tren istasyonu ve Satranç kulübü de güzergâhımız üzerinde. Eski Tiflis yoluyla Botanik parkının üst kısmına çıkarak yürüyüşümüzü rahatlık açısından aşağıya doğru yapıyoruz. Dünyanın 5 kıtasından bitki ve ağacın bulunduğu BOTANİK PARKI, BATUM turunda olmazsa olmazlardan. Yaklaşık 45 – 50 dklık yürüyüşümüz sonrası BATUM Pazarına gidiyoruz, burada tamamen doğal sebze – meyve alma imkânı da var ama asıl amacımız halkın kültürünü yakından görmek..
Gezimiz bütün hızıyla devam ederken biraz da ruhumuzu dinlemek için NURİGELİ gölüne gidiyoruz, misafirlerimiz burada dilediğince vakit geçirebiliyor ( Göl etrafında yürüyüş, tekne gezisi, hayvanat bahçesi, Yunus balıklarının gösterisi – Dolfinaryum ) Göl zaten BATUM halkının sosyal imkânlardan yararlanması ve vakit geçirmesi için düzenlenmiş.
Akşama doğru Batum’u bir de denizden görmek iyi gelir diyerek TEKNE turuna katılıyoruz. Artık hava kararmaya başlayınca şehirde neredeyse bütün her şey ışıklarla süslenmeye başlıyor. Ağacından – oteline, heykelinden – kulesine, hatta inşaatına kadar ışıklarla kendini göstermeye başlarken BATUM, bulvarda da ışıklı sus gösterileri müzik eşliğinde başlıyor. Dünyanın dört bir yanından insan görmeniz mümkün bulvarda.

Dönüş güzergâhına girerken lazer gösterilerini de kısa bir süre izliyoruz, ilk izleyenler için görülmeye değer bir gösteri. Sahil yolundan Sınır kapısına dönerken Mimarileriyle öne çıkmış Çin, Ukrayna, Gürcü – Türk, Up & Down gibi restoranları da görme imkânı buluyoruz. Batum’u bütün yönleriyle keşfetmenin ayrıcalığını yaşayan misafirlerimizle birlikte ilerleyen saatlerde kapıdaki yoğunluğu yaşamadan Türkiye’ye dönerek gezimizi tamamlıyoruz…

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*